8 marca 2014

Zamiast fotorelacji. Manifa w Gdańsku

To miała być foto- i/lub wideorelacja. Niestety, po strzeleniu paru pierwszych fotek padł mi sprzęt. W zastępstwie powstał więc ten oto krótki tekst. Może to i lepiej, bo fotograf ze mnie raczej kiepski.

 
Do Gdańska przyjechałem dużo wcześniej, jednak pomyliłem Zieloną Bramę ze Złotą Bramą. W efekcie pierwsze minuty spędziłem, oglądając wydarzenia z perspektywy kontrmanifestacji narodowców. Cóż, tej i tak postanowiłem nie zaszczycać żadnymi zdjęciami. Towarzyszyła ona Manifie przez całą drogę, lecz nie wymyśliła przez ten czas żadnych mądrzejszych sloganów od Kto nie skacze jest pedałem lub po prostu Pedały!
 
Manifa przeszła od Złotej Bramy do Placu Solidarności, skandując m.in. Moje ciało - moja sprawa, Chodźcie z nami kobietami, Gender dobrem narodowym oraz Chcemy równości i solidarności. To ostatnie hasło powtarzało się chyba najczęściej, a wątek solidarności/Solidarności przewijał się nieustannie. Miejsce zobowiązuje.
 
 
Marsz zakończył się pod bramą Stoczni Gdańskiej, gdzie przybrał charakter wiecu. Przemawiali politycy/-czki (Robert Biedroń, Dorota Gardias, Elżbieta Jachlewska) oraz działacz/-ki społeczni/-e (głownie związani/-e z Krytyką Polityczną). Wspólnymi głosy przypomniane zostały 21 postulaty Manify (będące, rzecz jasne, kolejnym nawiązaniem do pierwszej Solidarności). Przytoczę je i tutaj, bo ich treść należy traktować jako sedno Manify (a nie szukanie sensacji i barwnych ciekawostek, dominujące jak zawsze w relacjach mainstreamowych mediów):
 
1. Przywrócić prawo do aborcji
2. Ratyfikować Konwencję Rady Europy w Sprawie Przemocy Wobec Kobiet
3. Wprowadzić darmową antykoncepcję, aborcję i prawo do sterylizacji
4. Edukować równościowo w szkole. Walczyć ze stereotypami płci
5. Wprowadzić edukację seksualną w szkołach
6. Wprowadzić parytet w polityce
7. Wprowadzić budżety genderowe w państwie i samorządach
8. Powołać samodzielne stanowiska pełnomocniczek ds. równości w samorządach
9. Wprowadzić Bezwarunkowy Dochód Podstawowy
10. Zagwarantować godne warunki życia osobom starszym
11. Wprowadzić godne zasiłki pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością
12. Odbudować sieć publicznych żłobków i przedszkoli
13. Wprowadzić nieprzekazywalne i pełnopłatne urlopy rodzicielskie
14. Przerwać wymuszoną prywatyzację szkół publicznych
15. Ustanowić małżeństwa dla osób tej samej płci
16. Zalegalizować związki partnerskie
17. Refundować korektę płci dla osób transpłciowych.
18. Karać mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację psychoseksualną (Zmiana art. 256 i 257 KK)
19. Rozdzielić państwo od kościoła i wyprowadzić religię ze szkół
20. Ujawnić skalę pedofilii w kościele
21. Stop manipulacji pojęciem gender
 
Do tego oczywiście przemowy się nie ograniczyły. Dobitnie zabrzmiały wezwania do organizowania się – aktywności obywatelskiej, która umożliwiłaby wprowadzenie postępowych postulatów w życie. Tak w skali lokalnej jak i ponadnarodowej.
 
Biorąc pod uwagę obecność kandydatek do Parlamentu Europejskiego, nie mogło zabraknąć motywów kampanijnych. Jednak w żadnym wypadku nie należy czynić z tego zarzutu. Wręcz przeciwnie, takie upolitycznienie wpisuje się w najlepsze z możliwych konotacji polityki i polityczności. Osoby reprezentujące różne ugrupowania stoją w jednym szeregu, skupiając się na wspólnych celach. Jak nie uznać tego za piękne?
 
Pojawił się tylko jeden drobny zgrzyt, przynajmniej w moim odczuciu. Chodzi o włączenie do repertuaru sprawy Ukrainy. Popieranie obozu Euromajdanu nie stanowi bowiem oczywistego stanowiska dla całej lewicy. Wydarzenia na Ukrainie budzą ogromne kontrowersje (pozwolę sobie przypomnieć chociażby niedawną dyskusję redakcyjną na FML dotyczącą Ukrainy). Część osób mogła więc poczuć się niezręcznie (nie wiem, ilu zebranych odebrało to po podobnie, ale mi ręce zastygły zamiast klaskać). W ogólnym rozrachunku wypada to jednak jako naprawdę drobny mankament.
 
Poza tym cała Manifa udała się perfekcyjnie. Dobra organizacja, ale i spontaniczna atmosfera. Kolorowość, ale i powaga. Różnorodność, ale i zjednoczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz